Iniekcja węża

 
 
 
 

Iniekcja ciśnieniowa węża FUKO powinna być przeprowadzana najwcześniej po 4-tygodniowym okresie twardnienia betonu a w miarę możliwości później.

Do iniekcji węża FUKO-1 należy stosować następujące rodzaje materiałów iniekcyjnych:

1. zaczyny z bardzo drobnozmielonych cementów z domieszkami modyfikującymi płynność i zapobiegającymi segregacji składników,

2. żywica akrylowa PC 509 ZL ACRYL mająca zdolność pęcznienia przy kontakcie z wodą,

3. żywice poliuretanowe spieniające się przy kontakcie z wodą.

Przy zastosowaniu suspensji mikrocementowych lub żywicy PC 509 ZL ACRYL możliwe jest powtórzenie iniekcji po próżniowym oczyszczeniu kanału węża z resztek iniektu.Do iniekcji węża FUKO-2 stosuje się głównie cement portlandzki z dodatkami uszlachetniającymi, ułatwiającymi iniekcję. Możliwe jest także użycie materiałów takich samych jak wymienione powyżej dla FUKO-1.

WAŻNE! Lepsze efekty daje iniekcja dłuższa przy stałym ciśnieniu niż krótkotrwała przy wysokim ciśnieniu.



KOLEJNOŚĆ POSTĘPOWANIA PRZY INIEKCJI

1. Tłoczenie materiału iniekcyjnego tak długo aż pojawi się on z drugiej strony na końcówce odpowietrzającej węża.

2. Zamknięcie końcówki odpowietrzającej specjalną zatyczką.

3. Iniekcja węża powinna być wykonywana przy użyciu ciśnienia 20÷40 atm. Od momentu, gdy do szczeliny nie wchodzi już materiał a manometr nie wykazuje spadku ciśnienia materiału iniekcyjnego, należy utrzymać ciśnienie przez 5 min na poziomie 40 atm. Jest to niezbędne, aby umożliwić iniektowi penetrację do rys. Lepszy efekt osiąga się przy stałym ciśnieniu iniektu przez dłuższy czas niż przy krótkotrwałym bardzo wysokim ciśnieniu.

4. Procedurę należy powtórzyć iniekując z drugiej strony węża. Zapewnia się w ten sposób równomierne uszczelnienie na całej długości węża.

5. W czasie żelowania wykonuje się jeszcze raz krótkie sprężenie w celu uzyskania szczelniejszego wypełnienia.

6. W przypadku wyjścia materiału iniekcyjnego na zewnątrz należy to miejsce zaszpachlować używając cementu szybkosprawnego.

Podany tok postępowania musi być przestrzegany dla każdego rodzaju materiału iniekcyjnego. Przy powtarzaniu iniekcji żywicą PC 509 ZL ACRYL należy każdorazowo próżniowo oczyścić wąż iniekcyjny.

Pompa próżniowa znajduje się wtedy na jednym końcu węża, a drugi koniec zanurzamy w zbiorniku z wodą. Po odessaniu pozostałości zaciągamy równocześnie wodę. Po takim zabiegu wąż jest gotowy do wykonania powtórnej iniekcji.

Informacje podane na niniejszych stronach internetowych podajemy na podstawie naszego doświadczenia i zgodnie z naszą najlepszą wiedzą. Informacje te nie są jednak wiążące. Dla każdego przypadku należy uwzględnić lokalne warunki budowy i charakterystykę zastosowania.

Efekt uzyskany po dwukrotnej iniekcji węża FUKO w przerwie roboczej żywicą akrylową:

- kolorem żółtym zabarwiono iniekt przy pierwszej iniekcji

- kolorem różowym- przy iniekcji drugiej.